رفع موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر، مزیت‌ها، هزینه‌ها و عوارض جانبی احتمالی

رفع موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر، مزیت‌ها، هزینه‌ها و عوارض جانبی احتمالی

بدون شک استفاده از راهکار‌های سنتی برای رفع موهای زائد می‌تواند در طولانی مدت بسیار خسته کننده باشد. این راهکارها عوارض جانبی بسیار زیادی داشته و در کنار آن ماندگاری مناسبی ندارند. استفاده از دستگاه‌ لیزر برای رفع موهای زائد در سال‌های گذشته به محبوبیت بسیار زیادی دست پیدا کرده. این دستگاه نور را به سطح پوست می‌تاباند و سپس این نور به انرژی حرارتی تبدیل شده و فولیکول مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. رنگدانه‌های فولیکول تحت تاثیر این نور قرار گرفته، آسیب دیده و بدین ترتیب از رشد مجدد آنها جلوگیری خواهد شد.

آماده سازی برای استفاده از دستگاه لیزر

نکاتی که در مورد دستگاه لیزر و کارکرد آن اشاره شد درست است اما باید گفت که این شیوه کمی پیچیده‌تر است. استفاده از دستگاه لیزر راهکاری پزشکی است. فردی که از لیزر برای درمان استفاده می‌کند حتما باید دوره‌های مخصوص را گذرانده باشد و با تمرین به سطح مهارت مناسبی برسد. در صورتی که مهارت مناسب برای درمان وجود نداشته باشد، احتمال به وجود آمدن مخاطرات افزایش پیدا می‌کند. همیشه قبل از شروع درمان مطمئن باشید که فرد معالج از تجربه خوبی برخوردار باشد. حتما در زمان درمان از عینک مخصوص استفاده کنید تا آسیب خاصی به چشم وارد نشود. دستگاه‌های لیزر به  صورت کلی برای کاهش حس درد از دستگاه‌های خنک سازی موضعی استفاده می‌کنند اما برای کاهش حس درد می‌توان حتی از بی حسی نیز استفاده کرد. بعد از انجام عمل شاید شاهد عوارض جانبی موقتی مثل قرمزی، ناراحتی پوست و تورم باشید. این عوارض به صورت کلی مشکلی به وجود نمی‌آورند. برای کاهش این عوارض می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید تا التهاب مد نظر رفع شود. اگر قصد انجام این عمل را دارید باید بدانید که رسیدن به نتیجه مد نظر صرفا در یک جلسه امکان پذیر نیست. از آنجا که لیزر برای تاثیرگذاری نیاز دارد تا موهای زائد در فاز رشد فعال قرار داشته باشند، باید چندین جلسه درمانی انجام شود.

مزایای استفاده از دستگاه لیزر

دستگاه لیزر قابلیت استفاده روی تقریبا تمام نقاط بدن را دارد. از لیزر حتی می‌توانید در نقاط حساس استفاده کنید. از بزرگترین مزایای لیزر، دقت اسن است. لیزر صرفا موهای زائد و فولیکول آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بدین ترتیب سطح پوست و ارگان‌های داخلی بدن به هیچ وجه آسیب نخواهند دید. نکته مثبت دیگر، سرعت در درمان است. هر پالس از لیزر می‌تواند موهای زائد زیادی را تحت درمان قرار دهد. لیزر قدرت این را دارد که در هر ثانیه مساحت تقریبا دو سانتیمتری را درمان کند. بدین ترتیب درمان نقاط کوچک نیاز به زمان زیادی ندارد. حتی نقاطی بسیار وسیع مثل کمر صرفا در سی دقیقه درمان می‌شود. یکی دیگر از مزایای لیزر، ماندگاری این شیوه درمانی است. در حالی که با استفاده از شیوه‌های سنتی باید هر چند روز یا حداکثر چند هفته نگران رشد موهای زائد باشید، لیزر می‌تواند خیال شما را تا ماه‌ها راحت کند.

هزینه‌ها

اگر به میانگین جهانی درمان لیزر توجه کنید، هر جلسه درمانی می‌تواند هزینه‌ای بیش از 200 دلار به همراه داشته باشد. هزینه‌ها برای درمان لیزر بسیار متفاوت است و بر سااس معیار های مختلفی اندازه گیری می‌شود. اولین نکته، سطح مقطع منطقه مد نظر برای درمان است. هر چه قدر نقطه مد نظر برای درمان بزرگتر باشد، هزینه درمان نیز افزایش پیدا می‌کند. نکته دوم تعداد جلسات است که می‌تواند روی هزینه کلی تاثیرگذار باشد. عواملی مثل رنگ پوست و مو، ضخامت و حجم آن می‌تواند برای تعداد جلسات مورد نیز تعیین کننده باشند. در انتها باید گفت که تخصص فرد معالجه کننده نیز روی قیمت تاثیرگذار است. پزشک‌هایی که تجربه بسیاری در این زمینه دارند طبعا هزینه بیشتری را نیز دریافت خواهند کرد.

مخاطرات

از معمول‌ترین عوارض جانبی در مورد استفاده از دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد می‌توان به قرمزی و حس آفتاب سوختگی پوست اشاره کرد. باید گفت که این عارضه بسیار شایع و البته طبیعی به شمار می‌رود. این عارضه به صورت خودکار بعد از چند ساعت یا چند روز برطرف خواهد شد و نیازی به درمان نیست. برای کم شدن این حس می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید. اگر از لیزر روی صورت خود استفاده کردید، بهتر است حداقل تا چند روز لوازم آرایشی را کنار بگذارید. لوازم آرایشی می‌توانند باعث افزایش حساسیت و یا در موارد بروز تاول شوند. یکی از نکات مهم بعد از عمل این است که باید از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید خودداری کنید. اگر انجام اینکار برای شما امکان پذیر نیست، باید حتما با لباس پوشش مناسب را به وجود آورده و از کرم ضد آفتاب بسیار خوب استفاده کنید. عوارض جانبی نادر دیگری مثل اسکار یا زخم نیز در این شیوه درمانی امکان پذیر است. در صورتی که شاهد این عارضه بودید باید سریعا با پزشک متخصص مشورت کنید.

هنوز هیچ امتیازی به این مطلب نداده اید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن