دستگاه لیزر و درمان اسکارهای ناخواسته

اسکار چه توسط آسیب، آکنه، عمل جراحی یا دیگر مشکل‌ها به وجود آمده باشد می‌تواند تاثیر زیادی روی سلامت روان افراد داشته باشد. وجود اسکار به خصوص روی صورت می‌تواند روی زیبایی ظاهری فرد تاثیر زیادی داشته باشد. این اسکار می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود. شاید برای برخی از افراد اسکار تاثیر روانی زیادی نداشته باشد اما اگر این مشکل واقعا شما را اذیت می‌کند راهکار‌های مختلفی برای درمان و کاهش آن وجود دارد. دستگاه لیزر می‌تواند یکی از راهکارهای مناسب برای رفع اسکار باشد.

Pulse dye و Fractioned CO2

Pulse dye و Fractioned CO2

وقتی از درمان با استفاده از دستگاه لیزر استفاده شود، نوع لیزر بر اساس پوست شما انتخاب خواهد شد. همچنین نقطه‌ای از بدن که تحت درمان قرار می‌گیرد نیز در این انتخاب بسیار مهم است. قبل از درمان، درمانگر با شما جلسه‌ای مشاوره‌ای را برگزار خواهد کرد و راهکارهای درمانی مختلف را به شما پیشنهاد می‌کند. همچنین درمانگر می‌تواند ظاهر پوست شما بعد از درمان را به شما نمایش دهد. لیزر‌هایی مثل Pulse dye و Fractioned CO2 برای درمان اسکار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در شیوه دوم سوراخ‌های بسیار کوچک روی پوست ایجاد می‌شود. بدین ترتیب راه انتقال کلاژن جدید به اسکار بسته خواهد شد. این کار باعث می‌شود تا کلاژن رسانی به شکلی انجام شود که پوست به حالت اصلی خود بازگردد. لیزر باعث می‌شود که صد ها زخم بسیار کوچک روی اسکار به وجود آید. این درمان باعث می‌شود که حرارت زیادی روی پوست به وجود آید. این حرارت می‌تواند تا یک ساعت در پوست حفظ شود. در طول درمان شما باید عینک محافظ را روی چشمان خود قرار دهید. بعد از درمان، همانند رفع موهای زائد تا چند روز شاهد قرمزی پوست همانند آفتاب سوختگی خواهید بود. برای رفع این قرمزی می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید. همچنین کرم‌های بی حس کننده نیز می‌توانند حس ناراحتی را در پوست کاهش دهند.

بعد از درمان اسکار با استفاده از دستگاه لیزر، بهتر است تا چند هفته از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. پوست شما بعد از عمل بسیار حساس خواهد بود و نور مستقیم آفتاب می‌تواند باعث ایجاد مشکلات ناخواسته شود. بعد از چند شما شما شاهد تاثیرگذاری این شیوه درمانی خواهید بود. در این زمان است که کلاژن‌های جدید کار خود را برای ترمیم کامل اسکار آغاز می‌کنند.