بررسی دستگاه لیزر IPL

در سال های گذشته دستگاه لیزر IPL شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی بوده. در حالی که در سال‌های گذشته لیزر IPL عملکرد مناسبی نداشت، با پیشرفت‌های موجود در تکنولوژی این دستگاه نیز حالا می‌تواند عملکرد بسیار خوبی ارائه ارائه کند. صنعت مربوط به این دستگاه در سال 2019، ارزشی بیشتر از دو میلیارد دلار دارد. در این مقاله تلاش می‌شود تا به بررسی و معرفی اجمالی از دستگاه لیزر IPL بپردازیم.

دستگاه لیزر IPL با استفاده از تابش نوری بسیار قوی برای نابود کردن موهای زائد استفاده می‌کند. دستگاه‌های لیزر به صورت کلی از طول موج‌های ثابت استفاده می‌کنند. لیزر IPL بر خلاف دیگر دستگاه‌ها از طول موج متغییر بین 500 تا 1200 نانومتر استفاده می‌کند. البته کارکرد این لیزر تفاوت چندان زیادی نسبت به دیگر دستگاه‌ها ندارد. نور زیادی به سطح پوست تابیده می‌شود، این نور وارد پوست شده و رنگدانه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. موهایی با رنگ تیره انرژی لیزر را بسیار بهتر جذب می‌کند. نور تابیده شده روی سطح پوست به انرژی حرارتی تبدیل می‌شود و سپس با تاثیرگذاری روی ریشه مو، باعث آسیب دیدن آنها می‌شود. از آنجا که ریشه مو در این درمان تحت تاثیر است، باید ریشه در حین درمان حضور داشته باشد و شما نمی‌توانید از واکس برای رفع موهای زائد تا چند هفته قبل از عمل استفاده کنید. لیزر روی موهای زائد در فاز رشد فعال تاثیرگذار است. از آنجا که همه موهای بدن انسان در یک زمان در فاز رشد فعال قرار ندارد، شما برای رسیدن به نتیجه بهتر نیاز به انجام جلسات درمانی متعدد خواهید داشت.

تاثیرگذاری دستگاه لیزر IPL چگونه است؟

یکی از سوالات بسیار متداول در مورد استفاده از دستگاه لیزر IPL دردناک بودن آن است؟ اینکه قوی تر بودن این دستگاه می‌تواند روی افزایش درد تاثیرگذار باشد نیز یکی از سوالات متداول دیگر است. در ابتدا باید گفت که درد به وجود آمده در حین درمان بسیار کم و قابل تحمل است. در پاسخ سوال دوم نیز باید گفت که قوی‌تر بودن دستگاه باعث افزایش حس درد نخواهد شد. البته آستانه تحمل درد در هر فرد نسبت به فردی دیگر کاملا متفاوت است. در کنار درمان با استفاده از دستگاه لیزر، معمولا از دستگاه‌های خنک سازی سطح پوست استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها علاوه بر اینکه درد را کاهش می‌دهند، در حین درمان از پوست محافظت کرده و احتمال به وجود آمدن سوختگی را تا حد بسیار قابل توجهی کاهش خواهند داد. بعد از درمان موهای زائد با استفاده از دستگاه IPL قطعا شاهد عوارض جانبی زودگذری مثل قرمزی و تورم سطح پوست خواهید بود. ظهور این عوارض بسیار طبیعی است. پوست شما کمی حساس شده است. عوارض ذکر شده معمولا چند ساعت یا حداکثر چند روز بعد از عمل رفع خواهند شد. برای کاهش این عوارض و تسکین آنها می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید.

تبلیغات دروغین و هزینه‌ها

بسیاری از کلینیک‌های مختلف، تبلیغاتی انجام می‌دهند که طی آن سرویس‌های دستگاه لیزر IPL با قیمت بسیار کم ارائه می‌شوند. باید گفت که نباید گول این تبلیغات را بخورید. این تبلیغات معمولا دروغ هستند و برای درمان از دستگاه‌های بسیار بی کیفیت استفاده می‌شوند. همچنین افرادی که این درمان‌ها را با قیمت بسیار کم ارائه می‌کنند، معمولا از مهارت و تخصص خاصی برای استفاده از دستگاه لیزر ندارند. دستگاه لیزر برای رسیدن به نتیجه مناسب باید توسط فردی متخصص استفاده شود. درمان تحت نظر افرادی بی تجربه می‌تواند عوارض جانبی بسیار بدی را به همراه داشته باشد. درمان لیزر همیشه هزینه زیادی را در بر خواهد داشت. به همین خاطر هیچگاه به تبلیغات ارزان قیمت اعتماد نکنید. دستگاه IPL نمی‌تواند برای درمان افرادی با رنگ پوست تیره استفاده شود. این دستگاه برای پوست‌هایی با رنگ روشن و موهایی تیره طراحی شده است. افرادی که دارای پوستی با رنگ تیره هستند باید از دستگاه لیزر Nd:YAG استفاده کنند.