الکترولیسیس یا دستگاه لیزر، کدام یک بهتر عمل می‌کند؟

الکترولیسیس و دستگاه لیزر موهای زائد ، هر دو راهکارهای بسیار محبوبی برای رفع موهای زائد به صورت نسبتا دائمی هستند. هر دو شیوه فولیکول‌های مو را تحت تاثیر قرار می‌دهند که دقیقا زیر پوست قرار گرفتند. بر اساس گزارش جامعه متخصصان حراجی پوست آمریکا استفاده از دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد با سرعت زیادی در حال رشد است. این عمل در سال 2013 شاهد سی درصد رشد بوده است. این در حالی است که افزایش رشد محبوبیت الکترولیسی در این حد نیست.

از دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد باید چه انتظاری داشت؟

دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد از تشعشع سطح پایینی استفاده می‌کند. این نور سپس تبدیل به انرژی حرارتی شده و فولیکول‌های مو را نابود می‌کند. آسیب دیدن فولیکول‌های مو باعث می‌شود که سرعت رشد موهای زائد به شدت کاهش پیدا کند. این راهکار ماندگاری نسبتا زیادی دارد و در مقایسه با شیوه‌های سنتی باید گفت که شاهد ماندگاری بسیار خوبی تا چند ماه یا حتی یک سال خواهید بود. دستگاه لیزر صرفا در یک جلسه نمی‌تواند موهای زائد را درمان کند و بیمار به چندین جلسه درمانی مختلف برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز خواهد داشت. یکی از مزیت‌های بسیار مهم دستگاه لیزر این است که می‌توان از آن تقریبا در هر نقطه بدن به جز اطراف چشم استفاده کرد. حتی استفاده از آن در صورت نیز امکان پذیر است. بعد از انجام درمان تقریبا هیچ نیازی به استراحت وجود ندارد و بیمار می‌تواند به راحتی کارهای روزمره خود را انجام دهد. در حالی که شاید حتی دوباره شاهد رشد موهای زائد بعد از مدتی باشید اما این موها حجم کمتری داشته، نازکتر بوده و رنگی روشن‌تر خواهند داشت. بدین ترتیب موهای زائد مانند گذشته تراکم زیادی نخواهند داشت. این عمل با پوست رنگ روشن و موهایی با رنگ تیره بهترین عملکرد را ارائه می‌کند. استفاده از دستگاه لیزر مانند همه راهکارهای درمانی شامل عوارض جانبی احتمالی است که شامل ناراحتی در پوست، قرمزی، تورم، تول و تغییر رنگ خواهد بود. بسیاری از این موارد نادر هستند. عوارضی مانند قرمزی و تورم در میان بیماران شایع هستند اما بدون نیاز به درمان خاصی برطرف خواهند شد. اگر دچار هر نوع عارضه جانبی شدید که بیش از چند روز ادامه داشت باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا راهکار مناسب به شما ارائه شود. اسکار و سوختگی از عوارض جانبی بسیار نادر استفاده از دستگاه لیزر است. این عوارض معمولا زمانی به وجود می‌آید که پزشک تخصص کافی را نداشته یا از دستگاه لیزر نامناسب استفاده شده باشد. برای کاهش مخاطرات بهتر است که حتما به کلینیک و پزشکی متخصص با تجربه کافی برای انجام اینکار مراجعه کنید. پیشنهاد می‌شود که قبل و بعد از عمل تا چند هفته از حضور در نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. همچنین این عمل روی پوست‌های برنزه انجام نخواهد شد. اگر به تازگی پوست خود را برنزه کردید باید صبر کنید تا رنگ پوست به حالت طبیعی خود نزدیک شود. عمل لیزر می‌تواند هزینه نسبتا زیادی را در بر داشته باشد. البته با در نظر داشتن هزینه‌های انجام شده برای انجام راهکارهای رفع مو به صورت سنتی، در طولانی مدت لیزر می‌تواند حتی باعث کاهش هزینه‌ها شود.

از الکترولیسیس باید چه انتظاری داشت؟

الکترولیسیس نیز یکی دیگر از شیوه‌های رفع موهای زائد به صورت نسبتا دائمی است که توسط متخصصین پوست انجام می‌شود. این راهکار فرآیند رشد مو را مختل می‌کند. این فرآیند بدین شکل عمل می‌کند که سوزن‌های بسیار کوچکی وارد پوست بیمار می‌شود. سپس این سوزن‌ها فرکانس‌های بسیار کوتاهی را به فولیکول ارسال می‌کنند که باعث توقف رشد مو می‌شود. فولیکول‌های آسیب دیده باعث ریزش موهای زائد خواهند شد. گرچه شما نیاز دارید تا جلسات متعددی را برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام دهید. این راهکار توسط سازمان دارو و غذای آمریکا مورد تایید قرار گرفته است و از آن به عنوان راهکاری دائمی یاد شده است. الکترولیسیس نیز می‌تواند شامل عوارض جانبی خاصی باشد. این عوارض مانند لیزر به صورت کلی بسیار جدی نیستند و صرفا در چند روز رفع می‌شوند. از عوارض جانبی عمومی می‌تواند به حساسیت پوست اشاره کرد. درد و تورم در پوست بسیار نادر هستند. الکترولیسیس در صورت پیگیری بیمار و انجام تمام جلسات درمانی می‌تواند ماندگاری بسیار زیاد‌تری نسبت به دستگاه لیزر داشته باشد. جلسات درمانی مختلف بسیار مهم هستند به خصوص وقتی که این شیوه روی محیط‌های بزرگی از بدن انجام شود. عمل‌های الکترولیسیس و دستگاه لیزر توسط بیمه پوشش داده نمی‌شوند و از همین رو هزینه نسبتا زیادی را به بیمار تحمیل می‌کنند. میزان دقیق هزینه مد نظر بر اساس ناحیه درمان شده متغییر است. برخی از دکتر‌ها هزینه را بر اساس ساعت درمانی محاسبه می‌کنند در حالی که برخی دیگر سطح مقطع درمان شده را مد نظر می‌گیرند. همچنین باید توجه داشت که شاید تعداد جلسات درمانی الکترولیسیس نسبت به لیزر کمی بیشتر باشد.

از الکترولیسیس باید چه انتظاری داشت؟

از الکترولیسیس باید چه انتظاری داشت؟

دستگاه لیزر یا الکترولیسیس، کدام بهتر عمل می‌کنند؟

هر دو شیوه می‌توانند عملکرد بسیار خوبی داشته و همچنین ماندگاری زیادی را ارائه کنند. در قیاس با شیوه‌های سنتی باید گفت که هر دو درمان ماندگاری باورنکردنی خواهند داشت. با توجه به شواهد موجود به نظر می‌رسد که الکترولیسیس موفقیت نسبتا بیشتری را نسبت به دستگاه لیزر دارد و نتیجه به دست آمده ماندگارتر است. الکترولیسیس شامل مخاطرات کمتری است و عوارض جانبی آن بسیار محدودتر به شمار می‌رود. همچنین نیاز به انجام جلسات درمانی نگه‌داری وجود ندارد که در عمل با دستگاه لیزر به آن نیاز دارید. یکی از مشکلات اصلی الکترولیسیس این است که به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارد. همچنین این شیوه درمانی نمی‌تواند نواحی بسیار وسیع در بدن را در یک جلسه درمانی پوشش دهد. دستگاه لیزر قابلیت انجام این کار را دارد. باید گفت که انجام این دو شیوه درمانی مدرن به صورت همزمان ایده مناسبی نیست. انجام این شیوه می‌تواند روی درمان مداخله ایجاد کند. بهتر است قبل از انتخاب هر نوع درمان تحقیقات دقیقی در مورد آن انجام داده و سپس با پزشک متخصص مشورت کنید تا مشخص شود کدام شیوه برای رفع موهای زائد بدن شما بهترین نتیجه را ارائه خواهد کرد.